DIABETES VRANJE
pratite nas
  • Početna
  • O diabetesu...
  • Merenje šećera
  • Zdravlje i ishrana
  • Pomagala...
  • Naša prava...
  • Komplikacije
  • Pitanja...
  • Blog
Picture
Picture
TIP I
Picture
TIP II
ŠEĆERNA BOLEST (diabetes mellitus)

U Srbiji, trenutno 600000 ljudi boluje od šećerne bolesti a svake godine otkrije se novih 16000 pacijenata. Oko 90% dijabetičara boluje od tip II dijabetesa i u oko 80% slučajeva ova bolest nije pod dobrom kontrolom.

Prema definiciji SZO šećerna bolest je hronična bolest koja se javlja kada pankreas ne proizvodi dovoljno insulina ili kada organizam ne može efikasno da koristi insulin koji proizvodi.To dovodi do povećanja nivoa glikemije u krvi ( hiperglikemija).

TIP I  dijabetesa , ranije poznat kao insulin – zavisni ili šećerna bolest nastala još u detinjstvu, ima osnovnu karakteristiku nedostatak proizvodnje insulina.

TIP II dijabetesa, ranije poznat kao insulin nezavisni ili dijabetes nastao kod odraslih osoba karakteriše se kao šećerna bolest uzrokovana neefikasnom upotrebom insulina od strane sopstvenog organizma. Nastaje kao posledica prekomerne telesne mase i nedovoljne fizičke aktivnosti.

Pojednostavljeno rečeno, dijabetes tip I povezan je sa gubitkom pankreasnih ćelija ( gušterača) koje proizvode insulin a dijanbetes tip II sa rezistencijom ciljnih ( target) ćelija na dejstvo insulina.

Normalna koncentracija glukoze u krvi iznosi od 3,75 do 6,0 mmol/L. Poznato je da je glikemija osnovni faktor koji utiče na lučenje insulina i glukagona pored još nekih drugih hormona.Insulin je kao i glukagon hormon gušterače i oba utiču na metabolizam ugljenih hidrata.Humani insulin uveden je u terapiju šećerne bolesti još 1924 god, kada je jednom dečaku koji je umirao od dijabetesa dat ekstrakt panreasa potkožno,- četiri puta dnevno.Od tada pa do danas, isprobani su mnogi načini davanja ovog leka ali se potkožno davanje insulina pokazalo kao najbolje rešenje.

Nastanak šećerne bolesti
Šećerna bolest ( diabetes mellitus) najčešći je endokrini poremećaj, koji nastaje usled nedostatka insulina.Kod ove bolesti smanjeno je iskorišćavanje glukoze na periferiji usled čega nastaju : hiperglikemija i glikozurija ( povećan nivo šećera u krvi  i izlučivanje istog putem urina), polidipsija ( preterana žeđ), polifagija ( neodoljiva glad), poliurija ( pojačano izlučivanje urina) i gubitak telesne mase.

Dijagnoza se postavlja na osnovu najmanje dva nalaza glikemije jednake ili veće od 7,8 mmol/l, posle dvanaestočasovnog gladovanja.Posle uzimanja 75 g glukoze nalaz glikemije u venskoj krvi je jednak ili veći od 11,1 mmol/L, posle dva časa i najmanje još jedan takav nalaz u prva dva sata potvrđuju dijagnozu

_________________________________________________________________________________________________________________________________
Picture
Novo Nordisk
Picture
Novo Nordisk

Početna
Design by JST, 2012
Powered by Create your own unique website with customizable templates.